A Semmelweis Egyetem - Science park projekt tervezése során olyan új folyamatokat, műszaki megoldásokat vizsgáltunk, amelyek az épület fenntartható megvalósítását, üzemeltetését és optimalizált, hatékonyabb tervfeldolgozást tesz lehetővé. A megvizsgált lehetőségek közül néhány csak a tesztelési fázisig, néhány a részletek kiértékeléséig és néhány a végleges részlettevezésig jutott el a végső tervdokumentáció részeként. 

Szimulációk 1.jpg

A tervezési folyamatainkat igyekeztünk adatalapú döntés-előkészítésekkel támogatni, ezért benapozási, szél- és zaj szimulációkat futtatunk. Ezek eredményeit a homlokzat tömör-üvegezett felület arány meghatározásánál, a napelem-kiserőmű tervezésénél és a belső udvar növénymeghatározásánál használni. 

szimulációk 2.jpg

Már a vázlattervezési szakaszban fontos szempont volt a telek területére hulló csapadék telken belüli felhasználása, ezért vizsgáltuk az elárasztásos, vagy más néven „kék” tetők tervezésének lehetőségeit. A magyar jogszabályi környezet, szigetelési rányelvek sajnos egyelőre nem rugalmasak annyira, hogy ez biztonsággal meg tudjon valósulni, ennek ellenére műszaki megoldásokat kerestünk és találtunk arra, hogy minél nagyobb mennyiségű csapadékvizet tudjunk a zöldtetők rétegeiben betárolni. Ennek köszönhetően a csapadékvizet nem egyszerre a csapadékvíz hálózatba vezetjük, hanem hasznosítjuk a zöldtetőkön lévő növények fenntartásában.

Manapság zöldtetőket és napelemekkel telepített tetőket tervezni nem újdonság. Viszont egyazon tetőfelületen belül a kettő kombinációjának megvalósítása nem szokványos megoldás. Hosszas egyeztetések, régi- és új napelem, zöldtető rendszerek vizsgálatának eredményeként olyan komplex extenzív zöldtetőket is tervezünk, melyek fölé napelem parkot telepítünk.

INT_04.png


A teljes épületkomplexum homlokzatain kb. 1500 m2 zöld homlokzatot tervezünk, figyelembe véve a telepítendő növények árnyéktűrési képességeit, a növényfalak karbantarthatóságát, tűzvédelmi- és tartószerkezeti követelményeket is. Egyes homlokzati zöldfalaknak tápoldatozó vezetékhálózatot -és cseppvízelvezető csővezetékeket konstruáltunk.

Az új ÉKM rendelet szellemiségét figyelembe véve különösen nagy figyelmet fordítottunk a szerelt homlokzatburkolati rendszer tartószerkezete által okozott hőhidasságra is. Ennek köszönhetően olyan tartószerkezeti rendszert terveztünk, ami optimális hőtechnikailag, statikailag és tűzvédelmileg is.

Az alapvetően ismétlődő homlokzatburkolati struktúra kiviteli tervezéséhez parametrikus tervezési eszközöket is használtunk. Ezek előnye a táblakiosztás módosíthatósága adat / paraméter megadása mentén, csökkentve így a későbbi manuális munkamennyiséget, minimalizálva a pontatlanság lehetőségeit.

Vörös Gábor, építész vezető tervező, csoportvezető